Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ви дійсно грантожери? А скільки заробляєте? Не вірю! 15 наївних запитань про гроші та громадські організації

Опубліковано

Громадські організації – це команди волонтерів, які нічого не заробляють? Здається, час провести невеликий лікнеп. Адже насправді члени ГО можуть не лише отримувати гонорари, а й мати стабільну заробітну плату. Звісно, для цього мало просто зареєструвати організацію – доведеться пітніти над грантовими заявками, розбиратися в тендерах та шукати свою нішу.

Як заробляють громадські організації, де зберігають кошти та з якими обмеженнями стикаються – пояснюють фінансисти ГО «Інтерньюз-Україна».

Чи потрібен громадській організації бухгалтер?

Мати фінансовий відділ у громадській організації не обов’язково, але дуже бажано. Річ у тім, що ГО має вести бухгалтерський та управлінський обліки, звітувати у податкову та грантодавцям тощо.

Також фінансовий відділ відповідає за успішне розв’язання всіх фінансових питань, пов’язаних із втіленням проєктів організації. Зокрема, ГО потрібно бюджетувати нові проєкти, планувати та аналізувати витрати, проводити оплати, звітувати донорам про витрачені кошти тощо.

Тому окрема команда фінансових експертів буде дуже доречною. Це дозволить вам мати якісніший фінансовий менеджмент проєктів та організації в цілому. 

Кажуть, що ГО працюють переважно за грантові кошти. Це так?

Основні джерела доходу громадських організацій – це дійсно гранти від державних та міжнародних інституцій. Наприклад, наша ГО «Інтерньюз-Україна» співпрацює з багатьма міжнародними донорами. У цьому списку, зокрема, USAID, Представництво ЄС в Україні, посольство США та Швеції, UNDP, ООН Жінки та інші організації. 

Гранти
Фото: сайт USAID

А як щодо тендерів?

Організації можуть брати участь у тендерах, щоби підтримувати та розширювати свою діяльність. Саме завдяки тендерам ГО мають змогу отримувати кошти для втілення своїх проєктів. 

Обмежень як таких немає. Але організації варто брати участь лише у тих тендерах, які тематично дотичні до її місії та цілей. Наприклад, ГО, що працює у спортивній сфері, не слід брати участь у тендері зі втілення комунікаційних кампаній. Зрозуміло, що шансів перемогти в цьому випадку у неї буде вкрай мало. 

Члени ГО повинні щось платити?

Організації можуть отримувати кошти від членських внесків. Тому часто, щоб стати повноправним членом або членкинею ГО, потрібно подати заяву на вступ і сплатити певний внесок. 

Кожна організація може самостійно визначати суму цих внесків. Зазвичай це фіксована цифра, гроші сплачують дійсні та потенційні члени організації. Точна сума зазвичай прописана у статуті організації чи в положенні про членські внески. 

Усі ці внески є власністю організації. Вона може витрачати їх на власні потреби – щоб виконувати статутні завдання. 

Бути членом організації – бути волонтером?

Насправді ні – працівники ГО отримують заробітну плату. Суму виплат додають у кошторис проєкту ще під час бюджетування. Її вираховують, керуючись тим, скільки та в якому форматі людина буде працювати.

Гроші
Фото: Економічна правда

Що має зробити ГО, щоб розраховувати на гроші донорів?

Тут усе просто. Щоб мати законні підстави для отримання коштів від грантодавців, громадська організація має бути зареєстрована відповідно до офіційного законодавства України, мати членів правління, статут і внутрішні правила.

Читайте також: Гранти є, але не для всіх. Де шукати фінансування для ГО – гайд від очільника «Українського Альянсу»

Але все це, звісно, не гарантує отримання коштів від держави та грантодавців, а лише дає змогу брати участь у відкритих тендерах і конкурсах. Щоб збільшити свої шанси на отримання гранту, ГО повинна мати професійну команду, реальну місію та бажання втілювати проєкт у життя.

Можна тримати гроші ГО «під подушкою»?

Зазвичай громадські організації зберігають кошти на гривневих або валютних банківських рахунках. Чому й на валютних? Бо багато проєктів фінансують міжнародні донори, а відповідно, надходження від них – валютні.

Громадські організації можуть мати необмежену кількість рахунків. Деякі донори навіть вимагають відкрити окремі рахунки для проєктів, які вони підтримують.

І так, громадська організація може зберігати гроші в готівці. Але в цьому випадку потрібно вести касову документацію та книгу. Є певні обмеження щодо суми готівки – з ними можна ознайомитися у тексті постанови.

На що можна витрачати кошти ГО?

Загалом усі організаційні витрати мають відповідати трьом принципам: 

  • Доцільність: витрати обґрунтовані, ринкові та розумні. 
  • Допустимість: витрати не порушують правил донора. 
  • Застосовність: кошти витрачаються лише для потреб проєкту. 

Громадські організації можуть просити гроші у держави?

Ні, громадські організації не використовують кошти державного чи місцевого бюджетів, адже їхню діяльність фінансують коштом донорів. Але вони можуть подаватися на відкриті конкурси від державних і місцевих інституцій.

А можна брати кредити?

Ні, громадські організації не можуть розраховувати на позики від фінансових установ. Їх можуть брати тільки прибуткові підприємства, як-от товариства з обмеженою відповідальністю.

Кредит
Фото: Закон і Бізнес

Добре, можливо, ГО можуть заробляти власні кошти?

Можуть, якщо це вказано в статуті ГО або через підприємства чи товариства. Водночас цей заробіток має відповідати меті ГО і сприяти її досягненню. 

Наприклад, це може бути продаж книжок або квитків на показ фільму, який організація відзняла за підтримки донора. Згодом ці кошти потрібно витратити так, як ви домовилися з грантодавцем. Важливо направити цю витрату на досягнення мети вашого проєкту. 

Гаразд, а продавати власні товари чи послуги?

Громадські організації можуть продавати товари чи послуги, якщо це їхня основна діяльність, передбачена статутом. 

Також вони можуть створювати програмний дохід під час втілення проєкту. Цей дохід потрібно витратити так, як ви домовитеся з донором, протягом дії угоди. 

А як із податками та звітами?

Громадські організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств, не сплачують податки від будь-яких своїх доходів. Але для цього вони мають дотримуватися вимог «неприбутковості». 

Водночас такі ГО мають вести бухгалтерський облік і зберігати облікові документи не менш як пʼять років – цей термін встановлено законодавством. Також неприбуткові організації мають подавати звіти: податковий, фінансовий і статистичний.

Що ще за «неприбутковість»? Ви ж виграєте гранти!

Завдяки цьому статусу організація може не сплачувати податок на прибуток. Але все не так просто. Щоб вважатися неприбутковою, ГО має прописати у своєму статуті, що у ній буде частково чи повністю заборонено розподіляти отримані доходи серед засновників, працівників, членів органів правління тощо. Єдиний виняток – для оплати їхньої праці та нарахування єдиного соціального внеску.

І, що важливо, потрібно дотримуватися цієї норми у своїй роботі. Команда громадської організації може використовувати доходи тільки на те, щоб утримувати організацію та досягати мети в тих напрямах, які прописані в її установчих документах.

Що ще варто знати про гроші та ГО?

Щоб створити власну громадську організацію, потрібно мати чіткий план дій і прагнути досягти успіху якнайшвидше. Варто почати зі створення статуту організації та реєстрації у відповідних державних органах. Також слід мати велике бажання працювати заради України та спільної перемоги. 

Читайте також: Створити ГО – легко, а ось припинити роботу – вже квест. Як зареєструвати громадську організацію та не наламати дров

Довідка

«Інтерньюз-Україна» – українська громадська організація, яка з 1996 року працює в трьох напрямах: розвиток незалежних медіа, стратегічні комунікації та інформаційна безпека. Нині у команді організації – понад 100 працівників, які прагнуть утверджувати європейські цінності в Україні через становлення успішних медіа. 
За цей час команда організації втілила 713 проєктів. Серед них – перша у Центрально-Східній Європі безоплатна гаряча лінія з цифрової безпеки Nadiyno.org, англомовне медіа про Україну для світу UkraineWorld, Програма USAID із розвитку українського парламентаризму «РАДА: наступне покоління», міжнародний мистецький проєкт із протидії дезінформації ARTIFAKE.

Суспільство

“Щоденник нареченої Христа”: документальний фільм про черниць зʼявився на Takflix

Опубліковано

Фільм Марти Смеречинської побудований на основі дворічних спостережень за життям понад 100 українських дівчат-черниць у сучасному греко-католицькому монастирі на заході України.

Про це повідомило Divoche.media.

Про фільм

Повнометражна стрічка режисерки Марти Смеречинської ґрунтується на дворічних спостереженнях за життям понад сотні українських дівчат-черниць у сучасному греко-католицькому монастирі на заході України. Серед них також була молодша сестра режисерки, Настя. Марта Смеречинська вивчає цю спільноту, взаємодіє з черницями та розвиває нові стосунки із близькою людиною.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Фільм “Щоденник нареченої Христа” отримав дві нагороди на фестивалі Ukrainian Doc Preview Docudays UA 2020: East Silver Caravan Award та DOK Leipzig Award. Презентація стрічки відбулася на Marché du Film — Festival de Cannes у рамках секції Cannes Docs. Зараз його можна переглянути у всьому світі з англійськими субтитрами.

Онлайн-кінотеатр Takflix передасть 10% з кожного квитка фонду “Повернись живим”, ще 50% — творцям кіно. Дивитися «Щоденник нареченої Христа» можна тут

Нагадаємо, що в Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць.

Також ми повідомляли, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Щоденник нареченої Христа

Читати далі

Суспільство

В Києві в ботсаду зацвіли півонії: фото

Опубліковано

У ботанічному саду імені Гришка квітковий рай. Бузок уже вибухає яскравим цвітом, а недавно розцвілися півонії.

Про це повідомили на офіційній сторінці ботсаду в інстаграмі.

Головним партнером бузку є півонія деревовидна, яка квітує одночасно з бузком. Це дозволяє підкреслити враження від квітування бузку та заповнити сад барвами та ароматом. Квіти півонії деревовидної мають діаметр близько 30 см, що сприяє підсиленню інтенсивності загальної кольорової палітри.

фото: ботсад
фото: ботсад
фото: ботсад
фото: ботсад

Фото: У Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини

Про устрій дендрарію в ботсаду

Сезонність та динамічність парку можуть проявлятися найбільш повно, коли певні його ділянки, завдяки великій кількості квітучих рослин, перебувають у центрі уваги, а потім змінюють своє положення. Концентрація на певних ділянках одночасно цвітучих рослин дозволяє викликати у відвідувачів сильні емоційні враження. Цей прийом успішно використовував Леонід Іванович при створенні дендрарію. Кожного сезону тут відвідувачів очікує нова композиція барвистих квітів і листя.

У травні у сирингарії розцвітає понад півтори тисячі кущів бузку і деревовидних півоній.

Нагадаємо, що в Україні анонсували безоплатні курси англійської мови для ВПО.

Також ми повідомляли, що коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Фото: ботсад

Читати далі

Суспільство

В Дніпрі запрацювала дитяча залізниця: ціни та розклад

Опубліковано

Сьогодні, 4 травня, під звук станційного дзвону розпочався літній сезон на найстарішій в Україні і другій за віком у світі дитячій залізниці.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Дніпровська дитяча залізниця, відкрита у 1936 році, припиняла рух поїздів лише у кілька разів: під час Другої світової війни, карантину та у перший рік широкомасштабного вторгнення.

650 юних залізничників з Дніпра під наглядом інструкторів будуть керувати поїздами, перевірятимуть стан колійної мережі, працюватимуть в якості дикторів, касирів та чергових на станціях.

Читати також: В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Подробиці

Дніпровська дитяча залізниця працюватиме:

  • у травні, вересні та жовтні – у вихідні дні з 10:00 до 18:00;
  • у літні місяці – щоп’ятниці з 12:00 до 18:00,  у вихідні дні з 10:00 до 18:00.

Вартість дитячого квитка – 50 гривень, дорослого – 62 гривні.

Адреса: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 95д.

Нагадаємо, що послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії.

Також ми повідомляли, як військовому отримати відпустку закордоном.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі